L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Dom pod inteligentnym nadzorem


15 listopada 2017
Dom nie zasługuje na miano nowoczesnego, jeśli instalacje, w które jest wyposażony, działają bez elektronicznego nadzoru. Nie ma wtedy co liczyć na ograniczenie zużycia energii i wiążące się z tym niemałe zyski. Chcesz oszczędzić i żyć wygodniej – wzbogać system grzewczy w komplet sterowników zdolnych nad nim właściwie zapanować.

Sterowniki to niewielkie urządzenia elektroniczne. Po podłączeniu do kotła lub elektrycznej instalacji grzewczej pozwolą ręcznie programować lub automatycznie ustalać właściwą temperaturę w pomieszczeniach, chroniąc z jednej strony przed przegrzewaniem, czyli nieekonomicznym gospodarowaniem energią, a z drugiej nie dopuszczając, byś marzł. Regulatory mogą współpracować z wieloma typami urządzeń grzewczych. Szczególnie chętnie wyposaża się w nie ogrzewanie podłogowe.

Weź udział w konkursie i wygraj fantastyczne nagrody!

Sprytne sterowanie
Sterowniki dają możliwość samodzielnego nastawiania pożądanej temperatury. Oferują jednak więcej. Możesz wprowadzić indywidualny program dostosowany do potrzeb domowników. Temperatura będzie wtedy spadać w nocy, gdy wszyscy śpią, i podnosić się rano, zanim wstaniesz. Wyłączona zostanie, gdy dorośli udadzą się do pracy, a dzieci do szkoły. Grzejniki rozpoczną pracę na krótko przed twoim powrotem, aby w domu nie panował ziąb.
Oczywiście można dać sterownikom zupełnie “wolną rękę”. Ich czujniki będą wówczas same kontrolowały temperaturę w domu. Jeśli ta przekroczy zakładany poziom, odłączą kocioł lub inne źródło ogrzewania.

Z podziałem na strefy
Funkcją, która zasługuje na szczególną uwagę, jest podział domu na strefy: w systemie grzejnikowym może być ich 16 (dla jednego sterownika) a w podłogówce – 8, przy czym liczby te zwielokrotnią się proporcjonalnie, gdy zastosujemy więcej sterowników. Takie rozwiązanie pozwala na ustawienie różnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Przykładowo – po co wysoka temperatura w garażu lub spiżarni, skoro tam właśnie może być chłodniej niż gdzie indziej w budynku? Liczysz na ciepło w salonie, sypialni, łazience, ale nie zależy ci przecież na nim w korytarzu, przedsionku, garderobie lub kuchni (gdzie przyrządzaniu potraw towarzyszy wydzielanie sporej ilości ciepła).

Mobilny nadzór
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem nie ogranicza się do możliwości programowania temperatury lub wykorzystania czujników. Teraz możesz obsługiwać ogrzewanie podłogowe w budynku, także gdy przebywasz z dala od niego. Umożliwia to specjalna aplikacja instalowana w smartfonie, tablecie lub innym urządzeniu mobilnym. Dzięki modułowi internetowemu, wychodząc z pracy, możesz zawczasu uruchomić ogrzewanie, by dom powitał cię ciepłem, lub zdalnie wyłączysz kocioł, jeśli zapomniałeś to zrobić przed wyjazdem na weekend.

Kiedy zdecydować się na elektroniczną regulację?
Im wcześniej, tym lepiej. Warto zająć się tym na etapie ustalania, w jaki system grzewczy będzie wyposażony dom. Znając rodzaj ogrzewania, trzeba przed zakupem konkretnych urządzeń zorientować się, w jakie sterowniki można je wyposażyć. Montaż sterowników najlepiej prowadzić równocześnie z montażem instalacji ogrzewania podłogowego, choć system taki można dołożyć także po zakończonych pracach instalacyjnych – przy założeniu, że wcześniej został przygotowany ”grunt” pod montaż automatyki.

Dobrym wyborem mogą się okazać bezprzewodowe urządzenia serii L-8 (Tech Sterowniki). Umożliwiają podział domu na 8 stref. Dla każdej z nich można zaprogramować inną temperaturę. Obsługę poszczególnych stref zapewnia specjalny, bezprzewodowy panel kontrolny. Korzystając z niego, zmieniasz parametry zadane poszczególnym regulatorom podrzędnym. Programujesz też czas ich działania lub ustawiasz indywidualny tryb pracy, oddzielne dla każdego z pomieszczeń. Sterownik ma wbudowany czujnik temperatury powietrza. Dotykowy ekran dostosowuje jasność wyświetlania do aktualnej pory dnia.
Urządzenia są bezprzewodowe. Ich instalacja nie wymaga zatem rozprowadzania kabli, co czyni montaż o wiele wygodniejszym i pozwala je umieścić w dowolnym miejscu na ścianie. Umożliwia także wzbogacenie o sterowniki instalacji już działającej, bez potrzeby dokonywania remontu.

Moduł internetowy pozwala na sterowanie ogrzewaniem za pośrednictwem smartfonu. Daje to możliwość podglądu i edycji parametrów ogrzewania z różnych miejsc w budynku lub spoza niego. Uzupełnieniem systemu mogą być bezprzewodowe termostaty do grzejników. Zastępuje się nimi tradycyjne zawory termostatyczne, wkręcając na ich miejsce do głowicy grzejnika. Mogą być obsługiwane przez ten sam panel kontrolny co ogrzewanie podłogowe lub także za pomocą urządzeń mobilnych.

Udostępnij Tweetnij Wykop