L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Gdy nie stać cię na duży remont...


2 listopada 2017
Kupiłeś lub odziedziczyłeś stare mieszkanie? Chwila, zanim zabierzesz się za skuwanie tynków i rwanie parkietu pod nową instalację grzewczą, zastanów się, czy nie udoskonalić tej już istniejącej. Bezinwazyjnie. Na szczęście istnieją metody, które pomogą ci uniknąć dewastowania pomieszczeń.

Automatyka sterująca domową instalacją grzewczą może być skomponowana z urządzeń, które wymagają połączenia przewodami elektrycznymi, lub z urządzeń bezprzewodowych, komunikujących się wzajemnie drogą radiową, a z użytkownikiem – przez Wi-Fi (jeśli mamy zainstalowany dodatkowy moduł, który pozwala na zdalną kontrolę systemu z poziomu smartfonu lub komputera). Nietrudno zgadnąć, że w razie gdy chcesz zamontować nowy system grzewczy w domu lub dokonać jego rozbudowy, tudzież modernizacji, lepszym pomysłem będzie wybór urządzeń bezprzewodowych. Tym bardziej że montaż takiego sprzętu nie wymaga ani uprawnień, ani specjalistycznej wiedzy.

Fale zamiast kabla
Kupując podzespoły bezprzewodowe, unikniesz kosztownego i kłopotliwego remontu. Sterownik komunikujący się z innymi urządzeniami drogą radiową może obsłużyć siłowniki rozmieszczone w całym domu. Normalnie wymagałoby to rozprowadzenia kilometrów przewodów, a tak wystarczy zamontować w ścianie zasilany prądem 230 V panel z dotykowym, kolorowym wyświetlaczem, a następnie rozbudować system o dodatkowe regulatory (już bez wyświetlaczy, za to na baterie), które możesz przenosić w dowolne miejsca, bez potrzeby wzywania elektryka.

Bezprzewodowe siłowniki montuje się natomiast do grzejników i tym sposobem uzyskujesz kontrolę nad emitowanym przez nie ciepłem. Możesz zdalnie obsługiwać każdy grzejnik oddzielnie. Takie siłowniki da się oczywiście podłączyć również do „podłogówki”, ale do sterowania takim ogrzewaniem można wykorzystać inne bezprzewodowe systemy z oferty producentów.

Jak rozbudować system?
Najważniejsze, że do instalacji grzewczej, już rozprowadzonej w budynku, możesz dokupić i zamontować nawet taki system, którym steruje się przez internet. I że nawet do grzejników starszego typu pasują nowoczesne regulatory pokojowe z siłownikami bezprzewodowymi.

Warto też rozważyć dokupienie kolektorów słonecznych, które odciążą nieco kocioł i dają darmową energię słoneczną, na przykład do podgrzewania wody użytkowej. Przyda się również pompa ciepła pozyskująca niemalże darmową energię oraz rekuperator, zdolny odzyskiwać ciepło z systemu wentylacji. Każde z tych urządzeń da się wpiąć w system automatyki sterującej, a ty nie dość, że będziesz miał łatwiejszą kontrolę nad ich działaniem, to jeszcze poznasz faktyczną wydajność każdego z nich. Pozwoli ci to dopilnować, aby urządzenia te pracowały z największą sprawnością i bez awarii. Instalacja automatyki sterującej nie tylko podniesie komfort użytkowania instalacji, ale też zmniejszy nakłady na ogrzewanie.

Udostępnij Tweetnij Wykop