L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Jak dobrać odpowiedni regulator temperatury?


14 września 2017
Większość kotłów do centralnego ogrzewania, z wyjątkiem najprostszych na paliwa stałe, jest wyposażonych w sterownik umożliwiający użytkownikowi wybór temperatury do jakiej kocioł ten ma podgrzewać wodę. Wymaga to zaglądania do kotłowni nieraz nawet parę razy na dobę. Nie musimy się na to skazywać. Wystarczy dokupić dodatkowy regulator do kotła, który będzie zawsze pod ręką.

Efektywne sterowanie zapewni najprostszy elektroniczny regulator, który współpracując ze sterownikiem kotła, przekazuje informację o osiągnięciu żądanej temperatury w celu wyłączenia urządzenia grzewczego. Możemy sterować proporcjonalnie temperaturą wody w instalacji za pomocą zaworu mieszającego. Nie zmienimy w ten sposób temperatury kotła, ale obniży się ona automatycznie w momencie, w którym zadana temperatura w pomieszczeniu zostanie osiągnięta. Regulatory bardziej rozbudowane dają zwykle możliwość programowania różnych wartości temperatury w określonych godzinach i dniach tygodnia, mają też gotowe programy na różne okazje, na przykład dłuższą nieobecność domowników. Zaletą ich stosowania jest też to, że można je zamontować z dala od kotła, więc żeby zarządzać jego pracą, nie trzeba chodzić do kotłowni. Należy tylko wybrać miejsce, w którym regulator będzie zamontowany. W przypadku regulacji pokojowej nie może być ono dowolne.

Daleko od piekarnika
Termostat pokojowy czy regulator z wbudowanym czujnikiem temperatury sterują temperaturą powietrza w miejscu, w którym się znajdują. Z instrukcji montażu dowiemy się zwykle, że urządzenie takie powinno być przymocowane na wysokości mniej więcej 1,5 m nad podłogą, na ścianie wewnętrznej, w miejscu, w którym nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, z dala od urządzeń emitujących ciepło takich jak kominek, grzejnik, piekarnik, a nawet lodówka. Wokół czujnika temperatury powinno móc swobodnie cyrkulować powietrze, więc nie może być zabudowany czy znajdować się w ciasnej wnęce.
Można też się spotkać z zaleceniem, żeby regulator pokojowy umieścić w pomieszczeniu reprezentatywnym - takim, w którym temperatura ma być mniej więcej taka sama jak w większości pozostałych pomieszczeń.

W praktyce najczęściej wybieranym miejscem montażu jest ściana w pobliżu wejścia do pokoju dziennego – w holu, ewentualnie w samym pokoju. Wynika to zapewne z tego, że jest to mniej więcej centralna część domu, do której każdy ma łatwy dostęp. Takie rozwiązanie nie zawsze okazuje się dobre. Problem wynika z tego, że zdarzają się tam znaczne wahania temperatury - spowodowane choćby otwieraniem drzwi zewnętrznych czy rozpalaniem w kominku - a regulator dostosowuje do nich działanie ogrzewania w całym domu. Przez to w pozostałych pomieszczeniach bywa za ciepło albo za zimno.

Zawór zawsze otwarty
Żeby uniknąć wynikającego z tego dyskomfortu, najlepiej poszukać dla regulatora miejsca, w którym temperatura jest najstabilniejsza. A jeśli w domu są grzejniki z zaworami termostatycznymi – takiego, w którym temperatura może być zawsze najniższa. Bo gdy kocioł zapewni w nim żądaną temperaturę, to w pozostałych pomieszczeniach tym bardziej. Ich przegrzewaniu zapobiegną zawory termostatyczne. Pamiętajmy tylko, że w pomieszczeniu, w którym jest regulator pokojowy, zawór grzejnikowy musi być zawsze całkowicie otwarty, więc jego głowicę termostatyczną należy ustawić na maksymalną temperaturę albo w ogóle jej nie instalować.

Problemów z wyborem miejsca montażu regulatora można uniknąć, decydując się na urządzenie bezprzewodowe. Wtedy można go dowolnie przenosić do czasu znalezienia dla niego optymalnej lokalizacji, zapewniającej najlepsze działanie ogrzewania.

Udostępnij Tweetnij Wykop