L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Jak zamienić dom po babci w nowoczesne centrum dowodzenia? Obejdzie się bez kucia


10 października 2017
Stary dom i komfort znany z nowoczesnego budownictwa? Da się to pogodzić. Co więcej, w wielu przypadkach możemy uniknąć generalnego remontu. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest technologia.

Stare mury i komfort
Urok starego budownictwa nie zawsze idzie w parze z komfortem mieszkania w murach wzniesionych dziesiątki lat temu. Zmieniły się czasy, standardy i technologie, a razem z nimi potrzeby mieszkańców. Rozwiązaniem jest jedynie generalny remont? W wielu przypadkach tak, ale jeśli naszym celem jest przede wszystkim podniesienie komfortu życia, dzięki nowoczesnym technologiom możemy uniknąć wielu problemów.
Planując życie w inteligentnym domu, warto uwzględnić ten pomysł już na etapie projektu. To wiele upraszcza i pozwala z wyprzedzeniem przygotować miejsce na różnego rodzaju urządzenia i instalacje.

W przypadku gdy dom już stoi – nieraz od zamierzchłych czasów – a nie mamy ochoty ani potrzeby przeprowadzać generalnego remontu, pomocne okażą się domowe urządzenia korzystające z komunikacji bezprzewodowej. Z jakich rozwiązań możemy skorzystać bez uprzedniego przygotowania?

Centrum domowej rozrywki
Zaledwie kilka lat temu pomysł, by niemal całkowicie wyeliminować kable z domowego zestawu audio, telewizora czy konsoli, wydawał się karkołomny, trudny w realizacji, a jednocześnie narzucający wiele ograniczeń. Dzisiaj nie mamy już takich problemów, a jedyną naprawdę niezbędną rzeczą staje się przewód zasilania.

Jeden z kluczowych kłopotów, związanych z urządzaniem salonu i rozstawianiem głośników, dotyczył przede wszystkim tylnych kolumn. O ile te przednie, stojące blisko amplitunera, źródła obrazu i telewizora zazwyczaj dało się ustawić tak, by kable nie plątały się pod nogami i były niemal niezauważalne, o tyle tylne kolumny zmuszały nas do ciągnięcia wielu metrów przewodu i zabawy w magika ukrywającego kable pod dywanem, w specjalnych listwach czy maskownicach.

Współczesne, bezprzewodowe rozwiązania pozwalają uniknąć tego problemu. Na rynku dostępne są zestawy przyzwoitej jakości z bezprzewodową transmisją dźwięku. Bez kabli można również transmitować multimedia na ekran telewizora – choćby korzystając z rozwiązań typu Miracast. Coraz więcej producentów oferuje również niezłej (i z roku na rok coraz lepszej) jakości bezprzewodowe głośniki pozwalające na obsługę muzyki strumieniowanej np. ze smartfona czy usług takich, jak Spotify. Choć dla audiofilów wciąż nie będzie to jakość z najwyższej półki, dla większości użytkowników okaże się w zupełności wystarczająca.

Urządzenia "rozmawiają" bez przewodów
Bezprzewodowej rewolucji poddano również inne urządzenia, które zaledwie kilka lat temu musiały korzystać z kabli. Przykładem są m.in. nowoczesne czujniki przeciwpożarowe, które mimo niewielkiej baterii są w stanie działać przez długie miesiące czy nawet lata. Potrafią to również inne urządzenia, zbierające różne dane: czujniki otwarcia okien, monitory obecności czy alarmy zalania. Wiele z nich łączy się z domową siecią Wi-Fi i Internetem, dając nam komfort zdalnego nadzoru nad domem z dowolnego miejsca świata.

Dotyczy to również elementów pozwalających na wygodne sterowanie domowymi instalacjami, jak choćby ogrzewaniem. Pomocne okazują się wówczas nowoczesne sterowniki, jak oferowane przez firmę Tech Sterowniki do ogrzewania podłogowego. Urządzenia, oferowane w ramach serii 6 czy 8, zapewniają nie tylko pełną kontrolę nad działaniem ogrzewania, ale także komfort wynikający z bezprzewodowej łączności i prostego korzystania z zaawansowanych funkcji, jak obsługa wielu stref ogrzewania czy tworzenie harmonogramu działania całej instalacji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet dziedzicząc stary dom po babci, nie jesteśmy zmuszeni kuć ścian i układać na nowo instalacji (choć stare przewody elektryczne warto w takim przypadku przynajmniej skontrolować) - bardzo wiele nowoczesnych rozwiązań możemy wdrożyć i nadzorować bezprzewodowo.

Domowa sieć internetowa
"Tam dom twój, gdzie… znasz hasło do Wi-Fi" – parafrazując stare powiedzenie, warto pamiętać, że czasy, gdy komfortowe korzystanie z Sieci oznaczało konieczność rozprowadzenia po pomieszczeniach kabli sieci LAN, minęły ponad dekadę temu.

Choć z punktu widzenia bezpieczeństwa czy odporności na zakłócenia kabel wciąż pozostaje niezrównany, to – biorąc pod uwagę komfort codziennego korzystania – dla większości użytkowników optymalnym rozwiązaniem będzie dobrze skonfigurowana sieć Wi-Fi. Pomocne okażą się w tym nowoczesne routery Wi-Fi, zapewniające nie tylko dostęp do lokalnej sieci bezprzewodowej, ale również – coraz częściej – całą gamę dodatkowych usług, jak strumieniowanie multimediów, obsługę domowego centrum danych czy monitoringu. Rzecz jasna również bezprzewodowego i – bardzo często – obsługiwanego zdalnie np. za pomocą aplikacji mobilnej (same urządzenia nie łączą się po częstotliwości Wi-Fi, choć można je obsługiwać przez Internet, za pomocą aplikacji mobilnych).

Warto przy tym pamiętać, że stare, grube mury nie są najlepszym przyjacielem łączności bezprzewodowej. Na szczęście nawet w przypadku dużego domu nie jesteśmy skazani na kucie ścian i ciągnięcie przewodów. W takich przypadkach możemy skorzystać ze wzmacniaczy sygnału poprawiających zasięg lokalnej sieci Wi-Fi i umożliwiających sprawne działanie systemu bezprzewodowego w całym domu.

Udostępnij Tweetnij Wykop