L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Komfortowe sterowanie ogrzewaniem


14 września 2017
Zmiany pogody skutkują skokami temperatury, które powodują dyskomfort i wysokie rachunki za paliwo opałowe. Jak tego uniknąć?

Możemy korygować temperaturę zasilania instalacji grzewczej lub natężenie przepływu wody przez grzejniki. Robienie tego ręcznie jest jednak mało skuteczne, bo na ogół nie mamy na to ani dostatecznie dużo czasu, ani ochoty. Tutaj w sukurs przychodzą układy automatycznego sterowania ogrzewaniem. Od ich sprawności zależy nie tylko nasz komfort, ale także wydatki na ogrzewanie.

Sterowanie centralne
W najprostszym wariancie w instalacji grzewczej stosuje się jedynie sterownik zarządzający działaniem źródła ciepła, umożliwiający nastawienie temperatury, do jakiej będzie podgrzewał wodę. Ale do utrzymywania komfortu cieplnego w pomieszczeniach to jeszcze za mało – potrzebne jest urządzenie reagujące na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Może nim być współpracujący ze sterownikiem kotła termostat, który montuje się w jednym z pomieszczeń mieszkalnych. Stąd jego nazwa – pokojowy. Użytkownik nastawia na nim wartość temperatury, jaką chciałby utrzymywać w pomieszczeniach. Gdy ta zostanie osiągnięta, termostat przerywa zasilanie instalacji grzewczej. Wznowienie ich działania następuje, gdy temperatura w pomieszczeniu nieco się obniży. Takie obniżenie temperatury nazywa się histerezą. Przez wielu producentów parametr histerezy jest pomijany, a tak naprawdę decyduje on o możliwym obniżeniu temperatury w pomieszczeniu do momentu ponownego uruchomienia urządzenia grzewczego lub sterownika centralnego (w celu wznowienia ogrzewania). W niektórych sterownikach parametr histerezy jest regulowany i można taki spadek temperatury ustawić w zakresie od 0,2 do 4 st. C (w skoku co 0,2 st. C).

Bardziej zaawansowanym sposobem sterowania ogrzewaniem jest regulacja pogodowa. W tym przypadku czujnik pogodowy reagujący na zmiany temperatury umieszcza się na zewnątrz domu, a elektroniczny sterownik włącza i wyłącza zasilanie instalacji zgodnie z algorytmem, w którym poszczególnym wartościom temperatury zewnętrznej są przyporządkowane określone wartości temperatury zasilania (zależność ta jest nazywana krzywą grzewczą). Między temperaturą zasilania instalacji grzewczej a temperaturą powietrza panującą na zewnątrz istnieje ścisły związek. Krzywa grzewcza określa, do jakiej temperatury kocioł ma podgrzewać wodę przy danej temperaturze zewnętrznej. Jej pierwowzorem była tzw. tabela palacza, która pomagała określić wymaganą temperaturę zasilania systemu grzewczego w zależności od temperatury zewnętrznej. W przypadku krzywej grzewczej ta funkcja jest dziś spełniana automatycznie, dzięki regulatorowi pogodowemu, który na podstawie pomiaru temperatury zewnętrznej dobiera temperaturę zasilania instalacji grzewczej.

Użytkownik sam ustawia odpowiednią krzywą na wyświetlaczu. Widzi wykres, w którym na osi poziomej oznaczona jest temperatura zewnętrzna, a na pionowej - zasilanie instalacji grzewczej. Jego zadaniem jest wybór odpowiedniej krzywizny oraz jej ewentualne przesunięcie w górę lub w dół. Optymalne ustawienie to takie, w którym przy różnych temperaturach panujących na zewnątrz wewnątrz całego budynku utrzymuje się temperatura stała. Ustawienie wymaga trochę czasu, ale w zamian otrzymujemy wyższy komfort cieplny oraz niższe rachunki za ogrzewanie.
W przypadku kotłów na paliwo stałe regulacja temperatury wody przez sterowanie nadmuchem powietrza może być przyczyną niskiej sprawności kotła (przez zakłócenia procesu spalania). Ten problem rozwiązuje się, stosując zawór mieszający wodę zasilającą instalację z wracającą z grzejników wodą chłodniejszą. Regulator steruje wtedy siłownikiem zmieniającym położenie elementu mieszającego w zaworze. Umożliwia to znaczne obniżanie temperatury zasilania instalacji bez nadmiernego obniżania temperatury wody wracającej do kotła, co pozwala uniknąć jego szybkiej korozji (niska temperatura wody w kotle jest przyczyną wykraplania się pary wodnej ze spalin), a przede wszystkim sprawia, że dzięki wysokiej temperaturze w kotle paliwo spala się w nim efektywniej.

Źródło: TECH STEROWNIKI

Sterowanie indywidualne
Sterowanie jedynie źródłem ciepła w niedużym domu, w którym ogrzewanie jest potrzebne we wszystkich pomieszczeniach w tym samym czasie, można uznać za wystarczające, ale mimo wszystko warto się zastanowić nad zastosowaniem rozwiązania umożliwiającego niezależną regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Można ją wtedy dostosowywać do indywidualnych upodobań ich użytkowników, ale też zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki zmniejszaniu wydajności grzejników tam, gdzie akurat nie jest potrzebna ich wysoka temperatura, na przykład w pomieszczeniach, w których okresowo występują duże zyski ciepła od nasłonecznienia czy od urządzeń emitujących ciepło.

Realizacja tego jest bardzo prosta w domu ze zwykłymi grzejnikami – wystarczy je wyposażyć w zawory regulacyjne z głowicą termostatyczną (niektóre grzejniki płytowe są fabrycznie wyposażone we wkładki zaworowe, wówczas dokupuje się same głowice). Poziom temperatury w pomieszczeniu ustala się, obracając pokrętło głowicy – w jej skrajnym położeniu grzejnik pracuje zawsze z maksymalną wydajnością, a im bardziej jest dokręcona, tym bardziej dławiony jest przepływ wody przez grzejnik i w rezultacie tym niższa jest temperatura w pomieszczeniu. W głowicy jest element, którego objętość zmienia się wraz z temperaturą, co powoduje, że gdy temperatura rośnie, zawór się zamyka, a gdy maleje – otwiera i dzięki temu temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Jednak na rynku znajdziemy znacznie wygodniejsze rozwiązania, dzięki którym nie musimy się nawet zbliżać do grzejników, ponieważ sterujemy nimi z poziomu telefonu komórkowego. Krótko mówiąc: korzystając z wygodnego interfejsu, zdalnie zarządzamy temperaturami w poszczególnych pomieszczeniach, gdzie zamontowane są grzejniki.

Nieco trudniejsze jest sterowanie temperaturą w przypadku ogrzewania podłogowego. Zawory dławiące przepływ wody nie są wtedy zamontowane w poszczególnych pomieszczeniach, tylko w szafce z rozdzielaczami, więc sygnały z urządzeń reagujących na zmianę temperatury muszą być przesyłane na znaczną odległość. System sterowania składa się wtedy z elektronicznych termostatów pokojowych połączonych przewodami elektrycznymi z jednostką centralną, która steruje siłownikami termoelektrycznymi otwierającymi i zamykającymi odpowiednie pętle ogrzewania podłogowego. W sytuacji, gdy urządzenia mają być zamontowane w już wykończonych wnętrzach, można wybrać takie, które komunikują się ze sobą bezprzewodowo.

Istnieją różne sposoby na sterowanie temperaturą w domu: można wykorzystać regulator pokojowy, można pogodowo sterować pracą kotła lub zaworami w instalacji. Możliwe jest również dostosowanie temperatury w każdym pomieszczeniu niezależnie od tego, czy zastosowano w nim ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe.

Udostępnij Tweetnij Wykop