L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Postaw na samokontrolę. Precyzyjne sterowanie ogrzewaniem w domu


19 listopada 2017
Nikt już dziś nie kwestionuje ocieplenia klimatu. Rozważać można jedynie jego przyczyny. W naszej strefie klimatycznej przejawia się ono kompletnym, pogodowym chaosem. Obserwujemy gwałtowne skoki i spadki temperatury, nagłe ulewy, niespodziewane wichury i huragany. Jak dostosować parametry ogrzewania domu do tak kapryśnej aury? Jest na to sposób.

Gdy temperatura za oknem zmienia się jak nastrój nastolatka, trzeba co chwila regulować ogrzewanie – podkręcać lub przykręcać. Niełatwo jednak nadążyć za pogodą. Skutki tego są dwojakie. Gdy nagle się ociepli, w pomieszczeniach robi się jak w szklarni, niespodziewane ochłodzenie sprawia zaś, że domownicy zaczynają marznąć. Aby zapanować nad tym żywiołem, trzeba by ślęczeć non stop przy grzejnikach i manipulować zaworami termostatycznymi. Strata czasu i energii. Lepiej rozbudować system grzewczy o automatyczne sterowniki, które mają czujniki pogodowe.

Weź udział w konkursie i wygraj fantastyczne nagrody!

Elektroniczny zarządca instalacji grzewczej
W nowoczesnym domu obsługą licznych urządzeń pozyskujących i wytwarzających energię cieplną powinny zawiadywać sterowniki. Można je podłączyć do kotła, ale również pompy ciepła lub kolektorów słonecznych. Najlepsze systemy sterowania ogrzewaniem mają funkcję podziału domu na kilka lub kilkanaście stref, z których każda, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie miała inną temperaturę. Sterowniki są obsługiwane przez panele sterujące – zwykłe albo bezprzewodowe. Panele takie dają nie tylko możliwość regulowania temperatury w poszczególnych strefach, ale też programowania cykli grzewczych, dziennych lub tygodniowych.

Czujniki pogodowe
Obecnie większość sterowników obsługujących urządzenia grzewcze jest wyposażona w czujniki sondujące temperaturę na zewnątrz domu, w środku budynku, a w przypadku ogrzewania podłogowego, także na powierzchni posadzki. W zaawansowanych technicznie sterowaniu pogodowym sterownik ustala temperaturę wody w instalacji i – w połączeniu z pokojowym regulatorem – dopasowuje ją do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Ogrzewanie reaguje więc błyskawicznie na zmiany pogody i nie daje się zaskoczyć nagłym ociepleniem albo ochłodzeniem. Tym samym mieszkańcy są zwolnieni z czuwania przy termometrze i ciągłego dostosowywania temperatury do swoich potrzeb.

Jak działa regulator pogodowy?
Sprzęty te mają zaprogramowaną charakterystykę ogrzewania, czyli tak zwaną krzywą grzewczą, która określa zależność między temperaturą na zewnątrz a tą wytwarzaną przez urządzenie grzewcze. Regulator sam więc przelicza, jaka powinna być temperatura w domu w stosunku do temperatury powietrza wokół budynku. Krzywą można samodzielnie zmienić, dostosowując ją do specyfiki domu (izolacyjności i bezwładności cieplnej jego przegród, kubatury). Jest ona bowiem konstruowana na podstawie kilku punktów temperatur zadanych, np.: -20°C, -10°C, 0°C, 10°C. Każde zwiększenie lub zmniejszenie temperatury powoduje przesunięcie krzywej o daną wartość.

*Odpowiednie miejsce na czujnik *
Czujniki temperatury zewnętrznej będą przekazywały regulatorowi błędne wskazania, jeśli nie zostaną zamontowane we właściwym miejscu. Nie mogą być ulokowane na powierzchni silnie nasłonecznionej. Promienie słońca oszukają czujnik i ten odnotuje temperaturę wyższą niż rzeczywista, przez co grzejniki w domu zaczną pracować „na niższych obrotach”, niż powinny.

Szybkie reagowanie – niższe rachunki
Urządzenia kontrolujące temperaturę i optymalizujące jej wartość w pomieszczeniach pozwalają na poczynienie sporych oszczędności. Nie dopuszczą mianowicie do nadmiernego zużycia energii cieplnej. Dzięki refleksowi czujników pogodowych temperatura w domu nadąża za zmianami temperatury wokół budynku i nie dochodzi do sytuacji, kiedy mimo ocieplenia grzejniki pracują pełną parą. Inwestycja w sterowniki szybko się więc zwróci i prędko odczujesz zyski wynikające z mądrego gospodarowania ciepłem.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że temperatura w domu zmieniać się będzie płynnie, a nie skokowo, co jest korzystne dla żywotności urządzeń grzewczych.

Jeśli szukasz urządzenia, które będzie twoim “domowym menedżerem temperatury”, bezprzewodowy regulator okaże się strzałem w dziesiątkę. Z urządzeniami obsługującymi instalację grzewczą komunikuje się bezprzewodowo. Ma duży, kolorowy, dotykowy wyświetlacz. Możesz użyć funkcji ręcznego sterowania temperaturą lub zdać się na automatykę. Gdy zechcesz, możesz zaprogramować tryb pracy dziennej lub nawet ustawić zmiany temperatury w cyklu tygodniowym. Czeka na ciebie kilka fabrycznie wgranych scenariuszy, na przykład „tryb przeciwzamarzania” utrzymujący pod nieobecność domowników taką temperaturę w budynku, żeby nie doszło do zamarznięcia i zniszczenia instalacji wodnej lub grzewczej. Regulator ma ponadto mnóstwo dodatkowych opcji. Może zastąpić budzik i kalendarz, a nawet umożliwić wyświetlanie zdjęć wgrywanych przez port USB.
Jeśli będziesz chciał obsługiwać regulator spoza domu, możesz użyć smartfona, trzeba tylko wgrać odpowiednią aplikację.

Udostępnij Tweetnij Wykop