L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Przydatne w domu nowinki technologiczne


29 września 2017
Jakie elektroniczne gadżety mogą naprawdę ułatwić nam życie? Wśród różnych urządzeń łatwo trafić na takie, które – choć wydają się ciekawe – niewiele zmienią w naszej codzienności. Z tego powodu warto kupować je świadomie – znając ich funkcje czy ograniczenia i wiedząc, z których możliwości będziemy mogli naprawdę skorzystać.

Nie wszystko złoto…
Parafrazując stary, rysunkowy dowcip Andrzeja Mleczki, światem technologii wyjątkowo często wstrząsa seria informacji bez znaczenia. Producenci elektronicznych gadżetów dokładają starań, by każda premiera, targi czy wprowadzenie na rynek kolejnej wersji jakiegoś sprzętu sprawiały wrażenie ważnego wydarzenia. Bardzo często dajemy się wciągnąć w tę marketingową grę. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy faktycznie premiera nowego telefonu albo pojawienie się w sklepach kolejnej wersji telewizora wpływa w jakiś sposób na nasze życie? Czy wśród rynkowych nowości mamy szansę wyłowić coś, co rzeczywiście będzie warte uwagi? A może niektóre urządzenia to jedynie ciekawe gadżety, które docenią tylko nieliczni użytkownicy? Jak wyłowić z mnogości sprzętu ten, który naprawdę może mieć dla nas znaczenie?

Głosowy asystent
Od kilku lat najwięksi producenci elektroniki konsekwentnie inwestują w głosowych asystentów. Rozwiązanie, znane początkowo ze smartfonów, przybrało w końcu również formę domowego sprzętu. Zazwyczaj jest to "inteligentny" głośnik, wyposażony w nasłuchujące komend mikrofony i podłączony stale do Internetu.

Własne rozwiązania tego typu oferują m.in. Google, Amazon, Apple czy Microsoft, a kluczowym atutem tego sprzętu jest możliwość współpracy z innymi urządzeniami. W praktyce otrzymujemy coś na kształt domowego centrum sterowania, z którym możemy komunikować się za pomocą głosu, bez odrywania od innych czynności.

W praktyce użyteczność takiego rozwiązania bywa wciąż jeszcze niezadowalająca. Liczba współpracujących urządzeń, choć z kwartału na kwartał coraz dłuższa, ciągle nie imponuje. Problemem jest też brak pełnej obsługi języka polskiego, co w praktyce sprowadza taki sprzęt do roli mówiącej encyklopedii i obsługiwanego głosem pilota, pozwalającego na zdalne obsługiwanie odtwarzacza muzyki.

Mimo tego warto obserwować rynek tego sprzętu i jego rosnące możliwości. O ile w przypadku polskich użytkowników jego użyteczność jest na razie dyskusyjna, o tyle sytuacja może zmienić się z czasem, wraz z obsługą języka polskiego i rosnącą listą obsługiwanych standardów komunikacji i urządzeń elektronicznych.

Źródło: TECH STEROWNIKI

Domowa automatyka
Poszczególne domowe urządzenia z biegiem czasu stworzą wokół nas tzw. Internet rzeczy. Jest to rzeczywistość, w której otaczające nas przedmioty codziennego użytku bez naszego udziału komunikują się między sobą, wymieniając różne informacje. Celem takiej komunikacji ma być coraz wyższy komfort naszego życia, a zmiany, prowadzące do urzeczywistnienia tej wizji, zachodzą od lat wokół nas.

Wśród urządzeń, dzięki którym mieszka się coraz wygodniej i bezpieczniej, można wskazać m.in. inteligentne czujniki przeciwpożarowe, które w razie wykrycia zagrożenia nie tylko wyślą nam telefoniczne powiadomienie, ale również samoczynnie odetną gaz, prąd, powiadomią służby ratunkowe, a także – w razie naszej nieobecności - dadzą nam znać, że w domu dzieje się coś złego.

Innym przykładem są pokojowe regulatory temperatury. Ich możliwości daleko wykraczają poza zwykłe ustawienie oczekiwanej liczby stopni. Urządzenia tego typu potrafią znacznie więcej – pracując w połączeniu z nowoczesnymi sterownikami ogrzewania (również podłogowego), uwzględniają bezwładność cieplną instalacji, pozwalają na zaprogramowanie pracy czy ustalenie np. tygodniowego harmonogramu dostosowanego do trybu życia domowników. Te najbardziej zaawansowane potrafią także komunikować się bezprzewodowo czy obsługiwać za pomocą internetowej aplikacji.

Wśród przydatnej w domu elektroniki nie może zabraknąć również czujników obecności i zalania. Te pierwsze, w zależności od modelu i konfiguracji, mogą odnotowywać pojawienie się któregoś z domowników lub po prostu wykrywać ruch, współpracując w tej kwestii np. z kamerą monitoringu. Drugie, umieszczone w łazience, kuchni czy pod oknem, dbają o bezpieczeństwo naszego dobytku. W najprostszym wariancie wykrywają po prostu wilgoć, jednak najbardziej użyteczne są wówczas, gdy po stwierdzeniu zalania nie tylko powiadomią nas o tym fakcie, ale także odetną wodę, chroniąc nas przed większymi szkodami.

Więcej światła!
Gadżetami, które również mogą okazać się przydatne, są nowoczesne żarówki nazywane – nieco na wyrost – inteligentnymi. Na czym polega w ich przypadku inteligencja? Zazwyczaj oznacza ona połączenie źródła światła z modułem łączności wymieniającym bezprzewodowo dane poprzez Bluetooth czy Wi-Fi. Daje to możliwość automatyzacji pracy oświetlenia, sterowania nim za pomocą smartfona albo tworzenia tzw. scen, gdzie spełnienie jednego albo kilku warunków (np. pojawienie się po zapadnięciu zmroku w pomieszczeniu jakiejś osoby) uruchomi całą sekwencję polegającą np. na zasłonięciu okien, włączeniu przytłumionego światła i uruchomieniu telewizora.
Skoro już przy telewizorze jesteśmy, warto wspomnieć o oświetleniu współpracującym z telewizorami i automatycznie dostosowującym swoją barwę i natężenie do tego, co w danej chwili dzieje się na ekranie.

Odmienną kategorią sprzętu tego typu są – dość popularne – żarówki (a raczej LED-owe źródła światła, bo przecież – mimo nazwy – nie świeci w nich żaden żarnik) wyposażone nie tylko w moduł komunikacji, ale np. również w głośnik, dzięki czemu w łatwy sposób nie tylko posłuchamy głośno muzyki ze smartfona, ale też zsynchronizujemy z nią działanie światła, tworząc w domu klimat znany z klubów tanecznych. Warto jednak pamiętać, że jest to funkcja, która – choć ciekawa – zostanie doceniona przez nielicznych użytkowników.

Wybierając wyposażenie domu, lepiej jest się kierować chłodną kalkulacją – nie wszystkie interesujące gadżety są warte swojej ceny. Inne – choć budzą zainteresowanie – w praktyce są niezmiernie rzadko używane. Z tego względu warto skupić się na sprzęcie, który faktycznie ma wpływ na komfort naszego życia – nowoczesnych sterownikach ogrzewania, wskaźnikach temperatury czy zalania oraz na czujnikach dbających o nasze bezpieczeństwo.

Udostępnij Tweetnij Wykop