L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Sprawdzony sposób na niższe rachunki za ogrzewanie


28 października 2017
Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Lepsza izolacja termiczna to tylko półśrodek. Duże pole do popisu daje za to sterowanie ogrzewaniem.

Niewidoczne ogrzewanie
Od lat coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Zamiast typowych grzejników za ciepło w naszym otoczeniu odpowiadają metry rurek umieszczonych pod podłogą. Rozwiązanie tego typu ogrzewa nasze pomieszczenia inaczej niż zwykły grzejnik: nie grzeje powietrza, ale podłogę, która następnie promieniuje ciepłem do wnętrza pomieszczeń. Na tym jednak różnice się nie kończą.

Zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Oczywistością jest brak typowych grzejników zajmujących zazwyczaj nieco przestrzeni pod oknami. Rozkład temperatur w ich przypadku jest zazwyczaj daleki od optymalnego – zgodnie z zasadami fizyki ciepłe powietrze gromadzi się na górze, a domownicy, mimo stosunkowo wysokiej temperatury na poziomie głowy, mogą marznąć w stopy. Ogrzewanie podłogowe rozwiązuje ten problem, zapewniając najwyższą temperaturę tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – blisko podłoża.
Jednocześnie temperatura wody, zasilającej instalację ogrzewania podłogowego, może być znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach, co pozwala na efektywne ogrzewanie kotłem kondensacyjnym, a także wykorzystanie pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Dodatkowym atutem jest także słabszy, pionowy ruch powietrza w ogrzewanych podłogowo pomieszczeniach, a tym samym mniejsza ilość unoszącego się w powietrzu kurzu.

Nowoczesne sterowniki
Niestety ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się znaczną bezwładnością cieplną: instalacja dłużej się nagrzewa i dłużej stygnie. Z tego powodu – chcąc optymalnie wykorzystać energię przeznaczoną na ogrzewanie – warto starannie planować jej pracę.

W takich sytuacjach niezbędne okazują się zaawansowane sterowniki do ogrzewania podłogowego. Są wśród nich modele pozwalające na precyzyjne określanie temperatury w różnych strefach. Możliwe jest też sterowanie pracą instalacji grzewczej tak, by ograniczyć zużycie energii w nocy, w godzinach, gdy domownicy są poza domem albo w sytuacji, gdy wykorzystywana jest tylko część pomieszczeń. Co istotne, użytkownicy mogą robić to zarówno poprzez umieszczone na ścianach pomieszczeń regulatory, jak i bezprzewodowo, a także online, dzięki udostępnionej w Internecie aplikacji.

Obniżenie temperatury wewnątrz nawet o 1 stopień może oznaczać do 6 proc. oszczędności energii! Z tego powodu warto uważnie dobierać wartość temperatury. Nocą w sypialni za zimowe optimum uważane jest około 17-18 st. C. W ciągu dnia powinna nam wystarczyć temperatura 20-21 st., a w czasie dłuższego, kilkudniowego wyjazdu, możemy obniżyć temperaturę powietrza w domu nawet do 15 st.

Urządzenia, które uczą się zwyczajów domowników
Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z oszczędzaniem w ten sposób – zbyt mocno wychłodzony dom wymaga później intensywniejszego ogrzewania, znaczna ilość energii posłuży więc do ponownego ogrzania nadmiernie wyziębionych murów.

Marząc o mieszkaniu w inteligentnym domu, możemy zwrócić uwagę na jeszcze bardziej zaawansowane urządzenia. Najnowocześniejsze regulatory potrafią nie tylko reagować na zmieniającą się sytuację, ale również, z czasem, "uczyć się" domu i zachowań jego mieszkańców. Regulator sam dobiera optymalny czas załączenia kotła w celu osiągnięcia komfortu cieplnego, tak aby pomieszczenie zostało dogrzane do zadanej temperatury na - także zadany wcześniej - czas.
Na podobnej zasadzie możemy skorzystać z czujnika podłogi, którego zadaniem również jest utrzymywanie optymalnej temperatury. Rozsądne sterowanie ogrzewaniem podłogowym pozwala na obniżenie kosztów nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Zdrowy rozsądek wsparty nowoczesną technologią
Niezależnie od mądrego zarządzania ogrzewaniem warto również pamiętać o kilku uniwersalnych radach. Zimowe wietrzenie pomieszczeń powinno być jak najkrótsze – lepiej maksymalnie otworzyć okna na kilka minut, niż przez pół dnia rozszczelniać jedno małe okienko, by było tylko nieco uchylone. Godna uwagi jest też możliwość uzupełnienia niektórych systemów bezprzewodowych do sterowania ogrzewaniem o czujniki otwarcia okna.

Dobrym pomysłem jest także ograniczenie przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami z wyższą temperaturą, a tymi, gdzie z różnych powodów jest chłodniej. W praktyce często sprowadza się to do pamiętania o tym, by zamykać za sobą drzwi.
Nawet najlepszy sterownik nie zastąpi nam jednak zdrowego rozsądku. Na szczęście dzięki technologii mamy ułatwione zadanie – wykorzystując nowoczesne sterowniki i odpowiednio planując pracę kotła oraz instalacji centralnego ogrzewania możemy sprawić, że zimą będzie nam wystarczająco ciepło, ale za ogrzewanie zapłacimy znacznie mniej niż dotychczas.

Udostępnij Tweetnij Wykop