L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Sterowanie instalacją grzewczą – co warto wiedzieć?


23 października 2017
Ciepły, komfortowy i tani w utrzymaniu dom jest marzeniem każdego inwestora. Na koszty ogrzewania domu przekłada się wiele czynników, jednak dzięki nowoczesnej technologii możemy zaplanować, na jakim poziomie będzie utrzymywana temperatura. Takie rozwiązania pozwolą na obniżenie rachunków za ogrzewanie i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Jak zatem efektywnie sterować systemem grzewczym oraz na jakie rozwiązania rynkowe warto zwrócić uwagę?

Każdą instalację grzewczą należy wykonać zgodnie z projektem branżowym. Powinna być ona przygotowana do zmieniającego się w ciągu sezonu grzewczego zapotrzebowania na moc cieplną. W trakcie budowy instalacji grzewczej mogą zajść pewne zmiany dotyczące zastosowania przewodów o innej średnicy, zmiany przebiegu trasy przewodów grzewczej bądź wyboru grzejników innego typu.

Po wykonaniu prac montażowych instalację c.o. należy sprawdzić nie tylko pod względem szczelności, lecz także pod kątem wydajności grzewczej. Instalacja grzewcza powinna reagować na zapotrzebowanie cieplne budynku – jest to podyktowane względami ekonomicznymi, pomaga również utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniach. Brak odpowiedniej regulacji skutkuje przegrzewaniem pomieszczeń w okresie przejściowym lub ich nieogrzewaniem w okresie silnych mrozów – narażając użytkownika na niepotrzebne koszty z tytułu korzystania z dodatkowych źródeł ciepła (np. prąd, gaz). Wyżej wymienione przyczyny powodują konieczność wprowadzenia regulacji centralnego ogrzewania – przy udziale regulatorów pokojowych lub pogodowych.

Regulacja pogodowa – czym jest, jak działa?

Automatyka to nieodłączny element współczesnej instalacji grzewczej. Ma ona na celu utrzymanie komfortowej temperatury pomieszczeń przy możliwie niskich kosztach eksploatacyjnych. Stąd kotły gazowe i olejowe wyposażone są w panel sterujący, na którym ustawiamy wyjściową temperaturę wody grzewczej. Gdy w domu jest za zimno – podnosimy nastawę temperatury, a gdy za ciepło, obniżamy ją.

Każdy kocioł można wyposażyć w dodatkowe urządzenia, które będą kontrolowały proces spalania, jak również temperaturę w pomieszczeniach. Kocioł gazowy warto np. wyposażyć w regulator pogodowy, uwalniający użytkowników od konieczności ustawiania temperatury wody grzewczej. Taki sterownik dostosowuje temperaturę wody w obiegu c.o. do warunków panujących na zewnątrz poprzez modulację mocy palnika – utrzymując stałą, komfortową temperaturę pomieszczeń. Gdy na zewnątrz się ochładza, sterownik zwiększa temperaturę wody grzewczej. Gdy następuje poprawa pogody, sterowniki samoczynnie zmniejszą temperaturę wody grzewczej – wówczas kocioł zużywa mniej paliwa.

Regulacja pokojowa – czy zawsze zdaje egzamin?

Regulator pokojowy steruje pracą kotła w trybie temperatury wewnętrznej – utrzymuje on stałą temperaturę w budynku względem pomieszczenia reprezentatywnego, w którym zainstalowano czujnik. Zwykle instaluje się go w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu. Takie urządzenia z reguły mają funkcję programowania harmonogramu ogrzewania – pozwalają zmieniać temperaturę w czasie, na przykład obniżając ją automatycznie w nocy, co redukuje koszty ogrzewania. Regulator pokojowy mierzy panującą wewnątrz temperaturę, a następnie określa różnicę między temperaturą zadaną a zmierzoną. Na podstawie tej różnicy ustala ilość dostarczanego ciepła z poziomu kotła grzewczego. Idealny regulator pokojowy wyposażony jest w kolorowy dotykowy wyświetlacz, czujnik pokojowy i rozbudowane tryby pracy. Duży, czytelny, kolorowy wyświetlacz pozwala na wygodną obsługę urządzenia i modulację jego parametrów. Inne atrybuty to łatwy montaż na ścianie oraz niewygórowana cena.

Trzeba mieć na uwadze to, że regulatory pokojowe reagują jedynie na wahania temperatury wewnątrz pomieszczenia, natomiast pogodowe – tylko na temperaturę zewnętrzną. W celu zapewnienia komfortu cieplnego, idealnym rozwiązaniem będzie połączenie obu regulatorów przy zastosowaniu sterowników do zaworów mieszających z serii i-2 lub i-3 (pozwalają one na jednoczesne podłączenie kilku źródeł ciepła, np. kolektorów słonecznych i kotła gazowego, aby dzięki integracji zmniejszyć poziom rzeczywistego zużycia energii). Sterowanie pogodowe wylicza temperaturę dla instalacji, a sygnał z regulatora pokojowego może ją odpowiednio skorygować. Np. sterownik zaworu wyliczył, że dla -10 st. na zewnątrz w instalacji powinna panować temp. 45 st., ale regulator zgłasza, że z poziomu pokoju wystarczy 40 st. Dopiero w momencie, w którym temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej, sterownik główny wraca do temperatury wyliczonej z programu pogodowego.

Termostatyczne zawory grzejnikowe
Równie ważnym elementem instalacji grzewczej są termostatyczne zawory grzejnikowe – za ich pomocą dostosowujemy moc grzejnika do potrzeb cieplnych pomieszczenia. Gdy zawór pozostaje otwarty, grzejnik swobodnie ogrzewa pomieszczenie. Gdy temperatura w pomieszczeniu staje się za wysoka, zawór przymyka się samoczynnie – przepływ wody grzewczej ustaje, tym samym obniża się temperatura grzejnika. Możemy zapobiec ich przegrzewaniu, na przykład kiedy w okno zaświeci słońce. Warto wziąć pod uwagę bezprzewodowy siłownik elektryczny STT-868, który jest nowoczesnym termostatem elektronicznym. Wystarczy tylko przykręcić go do wystającej głowicy grzejnika, a następnie, po zdjęciu pokrywy, założyć baterie i nastawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu – względem której będzie pracował. Do zarządzania pracą termostatów warto wykorzystać ścienny panel kontrolny, który występuje również w wersji z wbudowanym modułem WiFi. Pomiar temperatury pokojowej odbywa się bowiem nie przy grzejniku, lecz w miejscu, w którym zamontowaliśmy regulator. Taki system zapewnia więc pełną kontrolę nad wszystkimi siłownikami elektrycznymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest bardziej precyzyjny jeśli chodzi o kontrolę zadanej temperatury pomieszczenia.

Udostępnij Tweetnij Wykop