L R

Tech sterowniki - ciepło w Twoim domu

Twój cyfrowy lokaj - wygoda, sprawność i oszczędność


10 listopada 2017
Zdalna komunikacja z systemem grzewczym w domu daje niezwykłe korzyści. Możesz zwiększać temperaturę, zmniejszać ją lub kompletnie wyłączyć grzejniki, nawet spędzając urlop na drugim końcu świata.

Kiedyś, gdy o włączonych grzejnikach przypominałeś sobie w drodze z rodziną na ferie zimowe, pozostawało zawrócić lub w najlepszym razie zadzwonić do sąsiada, pod którego opieką pozostawiłeś dom, i poprosić o wyłączenie ogrzewania. Dziś wystarczy połączyć się z internetem, skontrolować temperaturę poszczególnych grzejników i obniżyć ją. Zobacz, jakie możliwości dają moduły do zdalnego sterowania instalacją grzewczą i aplikacja do ich obsługi.

Jak to działa?

Sercem systemu są moduły, urządzenia pośredniczące między komputerem lub urządzeniem mobilnym a instalacją grzewczą (a konkretniej: sterownikami tejże instalacji). Te z ”Wi-Fi” w nazwie łączą się z domową siecią i obsługa sterownika odbywa się za pomocą internetu. Inne moduły wykorzystujące internet pozwalają na obsługę z dowolnego miejsca na świecie. Są też moduły GSM, dzięki którym możesz odbierać SMS-y z powiadomieniami o pracy systemu grzewczego.

Modułami internetowymi zarządza się, korzystając z firmowej aplikacji. Wgrywasz ją na przykład do smartfona i wtedy w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca możesz zająć się ustawianiem parametrów instalacji grzewczej w domu albo mieszkaniu.

Moduły mogą sterować kotłami, bojlerami, sterownikami do zaworów mieszających, kolektorami słonecznymi, pompą ciepła, rekuperatorem, a nawet kominkiem. Odbierają też i przekazują użytkownikowi dane z czujników pogodowych zamontowanych na zewnątrz budynku. Sterowniki obsługują od 8 do 16 stref. W każdej może znajdować się do 6 siłowników (np. w konkretnym pokoju), a ty - korzystając z aplikacji - sprawdzisz w każdej chwili, jaki jest procentowy poziom otwarcia każdego z siłowników, aktualny zasięg i stan naładowania baterii.

System można rozbudowywać o kolejne moduły, w miarę rozszerzania możliwości domowej instalacji. Ich liczba nie jest limitowana. Oznacza to np., że gdy zimą spadnie śnieg, ty - będąc w pracy - możesz włączyć aplikację i wydać dyspozycję odmrażania znajdujących się na dachu kolektorów słonecznych. Szybko spłynie z nich śnieg i znów będą mogły pobierać energię słoneczną

Kilka stref – kilka temperatur

Stosując nowoczesną automatykę sterującą, możesz wydzielić w domu kilka stref grzewczych – nawet do szesnastu. Siedząc wygodnie w salonie lub przebywając poza budynkiem, ustawiasz najwłaściwszą temperaturę dla każdej ze stref. W garażu, garderobie – niższą, w sypialni, salonie, pokoju dziecięcym wyższą. Możesz też zaprogramować odrębne tryby grzania dla poszczególnych stref.

Aplikacja – twój cyfrowy lokaj

Żeby instalacja grzewcza słuchała twojego komputera, smartfona lub tabletu, możesz zainstalować aplikację lub zarządzać temperaturami poprzez przeglądarkę internetową. Otrzymujesz ją od firmy oferującej automatykę sterującą, więc masz pewność, że będzie dobrze współpracować z poszczególnymi sterownikami i regulatorami.

Aplikacja daje możliwość ustawiania temperatury wody w całej instalacji, a także kontroli temperatury w poszczególnych strefach grzewczych. Dotyczy to także ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Oprócz temperatury możesz zaprogramować czas grzania, tworząc tym samym “cieplne harmonogramy” dla poszczególnych stref lub dla całego budynku. Zaprogramujesz więc dzienne lub tygodniowe cykle grzania. Nie bez znaczenia jest też precyzja regulacji. Aplikacja pozwala zmieniać temperaturę z dokładnością co do 0,1 oC, a czas nastawiać co do minuty.

Program daje też podgląd sprawności kolektorów słonecznych, aktualnego poziomu paliwa do kotła, temperatury w domu i na zewnątrz. Nie ruszając się z miejsca, zarządzisz dezynfekcję urządzenia lub przywrócisz ustawienia fabryczne.
Aplikacja dopuszcza zmienianie parametrów zaworów mieszających, które dozują wodę do instalacji grzewczej. Sam, korzystając z tak zwanego panelu instalatora, zdołasz więc ustawić typ zaworu, zaprogramować temperaturę na wyjściu z zaworu lub skontrolować parametry jego pracy. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, obsługę tych funkcji lepiej powierzyć serwisantom.
Aby nikt niepowołany nie przejął kontroli nad systemem, masz możliwość logowania się do programu przy użyciu indywidualnego hasła.

Raport z pracy ogrzewania

Ciekawą funkcją oferowaną przez systemy sterowania systemem grzewczym jest opracowywanie statystyk. Uruchamiając w komórce aplikację, możesz prześledzić sprawozdanie, w którym będzie wyszczególnione, jaka temperatura panowała w poszczególnych pomieszczeniach w danym czasie. Program wygeneruje dla ciebie wykresy działania poszczególnych stref grzewczych w wybranym przedziale czasowym (ostatnia doba, tydzień, miesiąc lub nawet rok). Odczytasz też, ile energii cieplnej pozyskały kolektory słoneczne.
W programie zapisywane są również raporty z alarmów, czyli informacje na temat problemów, jakie wystąpiły w trakcie funkcjonowania instalacji.

Zysk dla ciebie, zysk dla środowiska

Pełna kontrola nad ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń w domu pozwoli ci racjonalnie gospodarować energią. Będziesz jej zużywał dokładnie tyle, ile faktycznie potrzebujesz.
Prędko więc odczujesz, że rachunki za ogrzewanie stają się mniejsze. Przyniesiesz ulgę nie tylko swojemu portfelowi, ale przy okazji także środowisku naturalnemu. Ograniczając czas pracy kotła, sprawisz bowiem, że do atmosfery trafi mniej zanieczyszczeń.

Udostępnij Tweetnij Wykop